Kategoria:trening

Trening a upały

1689615906677.jpg

Czołem!

Dziś coś o czym śmiało mogę się wypowiedzieć, oraz ludzie, którzy u mnie ćwiczą - czyli temat wad i zalet wysiłku fizycznego w wysokich temperaturach. Powiedzmy, że w takie pogody jak w lipcu jest u mnie dość... przyjemnie 😅 W miarę jak lato działa na pełnych obrotach, wiele osób wybiera aktywność fizyczną na świeżym powietrzu. Oczywiście w długotrwałej formie nie zawsze jest to najlepszy pomysł, szczególnie gdy temperatury sięgają wysokich wartości. Jednak czy są może też zalety takiego treningu?

Na początek dość oczywiste wady wysiłku fizycznego w wysokich temperaturach:

  1. Ryzyko odwodnienia: W wysokich temperaturach organizm szybciej traci wodę poprzez pocenie się. Istnieje zwiększone ryzyko odwodnienia, które może prowadzić do dyskomfortu, osłabienia i nawet poważnych problemów zdrowotnych, takich jak udar cieplny. Wszystko to sprawia, że zachowanie odpowiedniego nawodnienia jest niezwykle ważne podczas ćwiczeń w gorącym klimacie.

  2. Zwiększone obciążenie organizmu: Wysiłek fizyczny w wysokich temperaturach zwiększa obciążenie na organizm. Serce musi pracować ciężej, aby pomagać w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała, co może prowadzić do większego obciążenia układu krążenia.

  3. Ryzyko przegrzania się: Długotrwały wysiłek fizyczny w wysokich temperaturach bez odpowiedniej ostrożności może prowadzić do przegrzania organizmu. To z kolei może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak udar cieplny czy wstrząs cieplny.

Zalety wysiłku fizycznego w wysokich temperaturach:

  1. Trening kondycji termicznej: Wysiłek fizyczny w wysokich temperaturach może wpływać pozytywnie na zdolność organizmu do utrzymania się w warunkach wysokiej temperatury. Regularny trening w gorącym i wilgotnym środowisku może pomóc w lepszym radzeniu sobie z ekstremalnymi warunkami pogodowymi.

  2. Intensywność treningu: Wysiłek w wysokich temperaturach może zwiększyć intensywność treningu. Organizm musi pracować ciężej, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała, co prowadzi do większego spalania kalorii i efektywniejszego rozwoju wydolności fizycznej.

  3. Adaptacja organizmu: Regularne ćwiczenia w gorących warunkach mogą prowadzić do adaptacji organizmu do pracy w wysokich temperaturach. Działa to na zasadzie treningu, gdzie organizm stopniowo przystosowuje się do nowych warunków i staje się lepiej wyposażony w mechanizmy termoregulacyjne. I o tej adaptacji do warunków często się zapomina i wręcz wyklucza, wrzucając wszystkich do jednego worka. Podobnie jak z morsowaniem, okresowe wystawianie się na, nazwijmy to, ponadprzeciętne warunki pogodowe adaptuje organizm do lepszego w nich funkcjonowania. Jeśli będziemy z głową podchodzili do aktywności fizycznej w zimnie / cieple skutkiem tego będzie "lepsze znoszenie" danych warunków. Pamiętamy, że z treningiem jest podobnie - istnieje optymalną technika, ale jak ktoś wyjdzie nieco poza książkową formę i zaadaptuje organizm do właściwego poruszania się w stworzonej w ten sposób technice to istnieje spora szansa, że będzie progresował i to całkiem nieźle. Wystarczy popatrzeć, na różnice pomiędzy ciężarowcami w wykonywaniu tego samego ćwiczenia.

Podsumowując, wysiłek fizyczny w wysokich temperaturach ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Przed podjęciem aktywności fizycznej w gorącym klimacie, ważne jest, aby trzymać się pewnych zasad. Nawadnianiu, wybieraniu odpowiednich por do ćwiczeń odnośnie temperatury. O ubiorze i bardziej oczywistych sprawach chyba nie muszę mówić:) W ten sposób będziemy mogli cieszyć się korzyściami wysiłku fizycznego przy minimalizacji ryzyka - wybrać swoje optimum. No i miejcie na uwadze adaptację do warunków - zarówno pogodowych jak i samego treningu.

Trzymajcie balans, ale wychodźcie też poza wygodny leżak;) Zdrówka!

1689615906677.jpg

Poniżej kilka źródeł naukowych, z których korzystałem:

  1. Racinais, S., et al. (2015). Effect of heat and heat acclimatization on cycling time trial performance and pacing. Journal of Applied Physiology, 118(10), 1339-1346.

  2. Casa, D. J., et al. (2015). Antioxidants and Exercise Performance: With a Focus on Vitamin E and Caffeine. Sports Medicine, 45(Supp 1), S3-S11.

  3. Nybo, L. (2008). Hyperthermia and fatigue. Journal of Applied Physiology, 104(3), 871-878.

  4. Gant, N., & Atkinson, G. (2018). Effects of heat stress on physiological responses and exercise performance in elite cyclists. Journal of Science and Medicine in Sport, 21(1), 7-13.

  5. Sawka, M. N., & Leon, L. R. (2011). Acclimatization to heat and heat strain. Comprehensive Physiology, 1(4), 181-194.

  6. Tyler, C. J., & Sunderland, C. (2011). Cooling the neck region during exercise in the heat. Journal of Athletic Training, 46(1), 61-68.

Jakub Majewski

2023-07-17

Logo Body Armor Skills

Dane kontaktowe

Trener Jakub Majewski

Miejsca treningów:

Kuczków, 99-300 Kutno

+48 697 299 175

bodyarmorskills@gmail.com

Regulamin i polityka prywatności

Masz jakieś pytania?

Skontaktuj się

Obserwuj mnie na:

Copyright: © 2022 Jakub Majewski - wszelkie prawa zastrzeżone | Strona zrealizowana przez: KWJ-Team